Periyodik Bahçe Bakımı

Peyzaj Projenizi her ne kadar az zaman harcayarak, iyi neticeler alacağınız şekilde uygulamış olsak ta, keyifli anlar yaşayacağınız bahçenizde, bitkilerinizin formlarını koruyabilmeleri ve sağlıklı yaşayabilmeleri için, bahçenin ihtiyaçları olan bakımı yapmamız gerekir. Uygulama bittikten sonra bahçenize diktiğimiz bitkilerle ilgili bir şablon oluştururuz. Hangi bitkiye hangi zamanda nasıl bir bakım gerektiğini detaylıca belirtiriz. Böylece bahçe bakımınızı, sizin de kontrol edebileceğiniz basit bir hale getiririz. Ayrıca peyzaj projesi yaptığımız bahçe nin aylık periyodik bakımlarında, deforme olmuş çimlerin yerinden çıkarılıp tercihe göre rulo çim veya tohumlama yöntemi ile tamirini, budama gerektiren ağaç veya çalıların budanmasını, gübreleme, ilaçlama ve çim kesimini biz yaparız. Bahçenizde kesim zamanı gelen çiçeklerin kesilip vazoya yerleştirilmesini ve çıplak ayakla çimlere basmanın zevkini de siz yaşayabilirsiniz.

Zararlılarla Mücadele

Çim alanların en büyük düşman yabani otlardır. Yabani otlar her şartlarda kolayca büyürler, özellikle çime verilen bol su ve gübredeki besin maddeleriyle alana kısa sürede yayılırlar. Yoğun kökleri çim köklerine zarar verir, geniş yapraklı olan türleri çimin hava almasını engeller ve çimin ölmesine neden olur.

Alınması Gereken Önlemler:

Alana getirilen toprak ekim öncesi bir süre bekletilmeli, yabani ot varsa filizlenme aşamasında herbisitlerle yok edilmelidir. Yonca türü yabani otlar çim alanımızda çoksa, sebebi toprağımız azot bakımından zayıf olabilir. Alanımızı azot oranı yüksek çim gübresi ile takviye etmeliyiz. Gübreleme yaparken, herbisit ile karışık çim gübreleri tercih etmeliyiz.Sıvı ilaç kullanmadan 10- 15 gün evvelden çimlere sıvı gübre vererek kuvvetlendirmeliyiz. Herbisit ilaçlar, çime benzemeyen geniş yapraklı otlara karşı etkilidir. 1-2 hafta içerisinde alan yabani otlardan temizlenir. Yonca, turp otu, hindiba, devedikeni, kuş otu türü çim formundaki yıllık çayır otları ve ayrıklar düzenli biçilme ile kısa sürede alandan kaybolurlar.